Co ovlivňuje kvalitu online setkání?
Troufneme si tvrdit, že každý z nás chce, aby online setkání bylo co nejkvalitnější a příjemné. Co si ale konkrétně představit pod souslovím KVALITNÍ ONLINE SETKÁNÍ?
Řada z nás si možná neuvědomuje, jak široké je technické zázemí takové online komunikace. Hlavní a naprosto základní součástí jsou servery. Ty umožňují přenos dat, tedy komunikaci mezi jednou a druhou stranou, případně mezi dalšími účastníky. Výsledkem jejich zpracování dat je obraz, který vidíme, zvuk, který slyšíme a soubory nebo média, která můžeme přijímat a posílat.
Kvalita komunikace se odvíjí mimo jiné i od kvality a množství serverů, na kterých běží její zázemí. Komunikační platforma WebMeeting běží na serverech, které se nacházejí v České republice. To je důležité hlavně pro bezpečnost dat. U WebMeetingu se vše řídí podle české legislativy, oproti jiným platformám, které mají servery v zahraničí . Komunikace s nimi i po technické stránce tak může být složitější. Technická podpora WebMeetingu je komplet v češtině a když potřebujete individuální řešení třeba s větším důrazem na bezpečnost, je snazší se na přímo domluvit s poskytovatelem, tedy zástupcem WebMeetingu, na konkrétním řešení přímo pro vás.
Rychlost a kvalitu setkání ovlivňuje kvalita serverů a jejich počet. Chod WebMeetingu v tuto chvíli zajišťuje devět samostatných serverů. Pět z nich zajišťuje online komunikaci a další čtyři jsou specializované na konkrétní činnosti.
Jak to funguje v praxi? (co dělá server)
Schůzky si buď plánujete nebo je realizujete ad-hoc, tedy když je zrovna potřeba. Každý server ví, co a kdy je na něm naplánováno a přednastavený logaritmus může zátěž každého serveru snadno plánovat dopředu a ad-hoc schůzku spustit tam, kde je to aktuálně nejlepší.
Ještě větší výhodu pocítíte při webinářích nebo školeních pro více lidí. Podle parametrů online setkání si algoritmus odhadne možné zatížení serveru a vybere pro setkání to nejlepší místo. Vy si pak můžete užít kvalitu, kterou očekáváte.
Co poskytuje kvalitní online setkání:
- Jednoduchý přístup do virtuální místnosti.
- Jasné a přehledné prostředí.
- Ostrý a kvalitní obraz bez zasekávání.
- Dobrý a jasný zvuk bez ozvěny.
- Posílání dokumentů i mediálních souborů je jednoduché a plynulé.
Co má vliv na kvalitu online setkání:
- Množství účastníků a jejich chování.
- Používání webkamer.
- Zapnuté mikrofony – pokud je současně zapnutých více mikrofonů, může se vytvořit ozvěna, což snižuje kvalitu zvuku.
- Síla a kvalita připojení.
- Kvalita zařízení, na kterém online meeting používáte.
- Platforma, kterou používáte.
- Vaše nároky – zda promítáte prezentaci, posíláte textové soubory či videa, pořizujete záznam.
- Servery, na kterých online platforma běží.
Pokud je online platforma stabilní, tak víte, kolik přibližně spotřebuje dat za hodinu při běžném provozu a můžete se na setkání adekvátně připravit. Tedy zvolit vhodný typ zařízení, aby setkání proběhlo plynule a komfortně. Například u WebMeetingu se přenosová rychlost potřebná pro chod různí dle počtu přenosů kamer/obrazovky a zvukových kanálů. Minimální požadavky na rychlost přenosu jsou od 500 KB/s při jednom kanálu zvuku a videu v malém rozlišení. Při videu ve větším rozlišení, případně sdílení obrazovky může upload (nahrávání) narůst i na 2 MB/s.
Ohledně downloadu (stahování) je to podobné, při stahování několika kamer může být datový tok klidně i 5 MB/s, ale opět při sledování prezentace (obrázku) bez videa pouze se zvukovým doprovodem je určitě dostačující přenos 500 KB/s.
Doporučení na závěr
Většina z nás se asi běžně příliš technickými parametry jednotlivých platforem nezabývá. Je však dobré vědět základní informace, abyste se pak mohli rozhodnout pro tu nejvhodnější platformu která nejlépe vyhovuje vašim požadavkům. Proto doporučujeme předem vědět, co vše od online platformy požadujete a jak ji budete používat. Zda to budou běžná online setkání, webináře nebo školení. Pak podle toho zvolit tu nejvhodnější, abyste se vyhnuli možným technickým komplikací při samotném průběhu setkání.